Ponad 60 pasjonatów podniebnych akrobacji zjechało do Niegowoniczek, aby pokazać swoje hobby i umiejętności. To tutaj w sobotę dokonano oficjalnego otwarcia lądowiska.
500 metrów pasa w Niegowoniczkach funkcjonuje już od zeszłego roku. Do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego Lądowisko Niegowoniczki zostało wpisane 2014 roku. Startują i lądują tutaj paralotnie, helikoptery, wiatrakowce, lotnie, szybowce i motoszybowce z napędem. Z lądowiska mogą korzystać statki powietrzne o masie startowej 5700 kg w tym również samoloty turystyczne i sportowe. W Niegowoniczkach można również spotkać skoczków spadochronowych. Miejsce to jest czynne przez cały rok. Pas oznaczony jest białymi płytami, a powierzchnia trawiasta. Teren jest oddalony od aglomeracji wiejskiej, a prowadzi do niego polna droga. Mieszkańcy Niegowoniczek szczególnie podczas weekendu mogą tutaj zobaczyć różne maszyny latające. Pasjonaci lotnictwa chętnie korzystają z tego miejsca, gdyż jest to jedyne lądowisko we wschodniej części aglomeracji śląskiej. Uroku lądowisku dostarcza również lokalizacja. Sąsiedztwo Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Pustyni Błędowskiej sprawia, że lotnicy z rodzinami z całego kraju chętnie tutaj przyjeżdżają, aby zobaczyć piękne tereny Gminy Łazy.
„Lądowisko jest dostępne dla wszystkich, którzy chcą wylądować swoimi maszynami latającymi. Jeżeli chodzi o okolice to jedyne takie lądowisko. Atutem jest bardzo dobry dojazd do Olkusza i Dąbrowy Górniczej. Biznesmeni lądują tutaj, przesiadają się do samochodów i dojeżdżają do pobliskich miejsc. Dzisiaj zorganizowaliśmy Jurajski Aeropiknik, na który przyleciały samoloty, motolotnie, śmigłowce, paralotnie z różnych stron Polski. Lotnicy spróbowali także naszych regionalnych pieczonek i wieczorem wrócą do domów” - powiedział zarządzający obiektem Wojciech Gawroński. „To lądowisko jest tylko naszym hobby, nie zajmujemy się tym zawodowo, a każdy z nas pracuje zawodowo. Moim zadaniem dzisiaj jest kierowanie ruchem w ten sposób, aby udostępniać pole do lądowania i do wystartowania tym, którzy potrzebują. Należy zwracać uwagę osobom które latają, aby zachowywali się zgodnie z zasadami ruchu lotniczego. Każdy kto tutaj lata na tych sprzętach posiada do tego odpowiednie uprawnienia ” – dodaje.
Na co dzień na Lądowisku Niegowoniczki nie ma osoby kierującej ruchem. Jak mówi instrukcja obsługi obiektu lądowanie można tutaj wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w razie niejasności należy zadzwonić do zarządzającego lądowiskiem, aby dopytać. Jest to lądowisko, na którym nie ma kontrolowanego ruchu. W przyszłości planowane jest przedłużenie pasa oraz rozbudowanie infrastruktury.
W sobotę z okazji otwarcia Lądowiska Niegowoniczki został zorganizowany aeropiknik połączony z aeropieczonkami. Najmłodsi uczestnicy zabawy mogli do woli korzystać z atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Mieszkańcy wzięli udział w biesiadzie góralskiej, podczas której czas umilała kapela „Górolicki” To jednak nie jedyna atrakcja muzyczna sobotniego wieczoru. Uczestnicy zabawy usłyszeli także discopolowe brzmienia w wykonaniu zespołu EJ oraz DIN DONG. Zabawa pod gwiazdami trwała do późnych godzin nocnych.
Organizatorami pikniku lotniczego była Gmina Łazy, MOK Łazy, Park Wodny JURA, Lądowisko Niegowoniczki i dg-net.pl.