3 września nad Zalewem Mitręga w Łazach odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęto dziękczynną mszą świętą, której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łazach, ks. Stanisław Wyka. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Łazach, ks. Jarosław Piekarz. Oprawę muzyczną poprowadził Chór "Michael" parafii pw. św. Michała Archanioła pod kierunkiem organisty, Stefana Stróża.
Chleb dożynkowy to tradycyjny, wiejski chleb powszedni wypieczony z ziaren tegorocznego zboża. Na ręce władz naszej Gminy złożyli tegoroczny chleb dożynkowy starostowie dożynek, Iwona i Andrzej Pniak.
Każde obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonych jarzębin, orzechów, owoców, warzyw, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem”, bo też uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wieniec niesiono na poświęcenie do kościoła a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami. Podczas dzisiejszych dożynek wieńce dożynkowe złożyły Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gminy.
Podczas dożynek nagrodzeni zostali właścicieli Najpiękniejszych Ogrodów Gminy Łazy oraz wręczono przedstawicielom Niegowonic nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w powiatowym konkursie na Najpiękniejszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego. Wręczono nagrody w ramach projektu: "Kultura Folklorem Malowana - prezentacja tradycji, zwyczajów, obrzędów" zrealizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Kulturniak" w ramach konkursu "Nasza aktywność, naszą szansą", współfinansowanego przez LGD Perła Jury.
Głos zabrali także zaproszeni goście. Burmistrz Maciej Kaczyński wraz z zaproszonymi gośćmi częstowali chlebem dożynkowym.
W ramach Dożynek Gminnych odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Doroty Zieleniec. Widowiskowe "Wesele" zakończyło się owacją na stojąco.
W bloku występów artystycznych wystąpiły grupy śpiewacze z Gminy Łazy, Kapela znad Czarnej Przemszy oraz Kapela "Janicek". Nie zabrakło doskonałej zabawy, przyśpiewek, tańców, smacznego jedzenia i wspólnej integracji.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich Partnerów, Sponsorów, Mediów, które przyjęły od nas zaproszenie do współpracy, dzięki czemu Dożynki Gminne zostały zorganizowane na bardzo wysokim poziomie.
Foto: https://www.moklazy.pl/index.php/galeria/category/147-galeria-mok-rok-2017