Dziś jest: 23 Grudzień 2024
Imieniny obchodzą:
Dagna, Wiktoria, Sławomir

   

Teatralna Wiosna w Łazach

lazyteatrglowne„Życie to teatr” – pod takim hasłem w Łazach w niedzielę 22 kwietnia zaprezentowały się nieprofesjonalne grupy teatralne. Na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach publiczność zobaczyła aktorów z Łaz, Poręby oraz Siewierza.

 

We wrześniu zbierali szyki, w październiku wymienili pomysły, propozycje i oczekiwania, w listopadzie zaczęli próby, a od grudnia ruszyli z kopyta. Co z tego wyszło? Jak zakończył się teatralny sezon? Jaką historię opowiedzieli na scenie?
Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach swoje przedstawienia wystawił Młodzieżowy Teatr „Widzimisie” działający przy MOK Łazy, grupa „Na Przekór” z MOK Poręba oraz aktorzy z „Apogeum” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Siewierza. Publiczność z zapartym tchem obejrzała na scenie zabawę i śmierć, chciwość i przebiegłość, konflikt i bijatykę, a wszystko to zakończone odpowiednią puentą z dużą dozą poczucia humoru.

 

„Spotkanie zespołów teatralnych było naszą propozycją na niedzielne popołudnie, podczas którego zobaczyliśmy przedstawienia już wcześniej nagradzane. To okazja do podziwiania amatorskich teatrów z naszego regionu, z którymi współpracuje nasz ośrodek” – podkreśla Grzegorz Piłka, dyrektor MOK Łazy. „Spotkanie teatralne w Łazach organizowane zostało nieprzypadkowo pod hasłem „Życie to teatr”, bo nie narzucamy tematyki. Artyści mogli zaprezentować się w swoim repertuarze o tematyce ogólnie teatralnej” – dodaje Grzegorz Piłka.

 

„Patrz! Oto teatr, przyszedłeś, boś chciał, bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej...Bo wiadomo, kto gra, z kogo śmiech, nad kim łza i że nic się nie stanie naprawdę...” Wprowadzeniem do spotkania ze sztuką teatralną była piosenka Zbigniewa Wodeckiego pt. „Teatr uczy nas żyć”. Jako pierwsi na scenę wkroczyli aktorzy grupy teatralnej „Apogeum” działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siewierzu, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Urodziny” na podstawie scenariusza Janusza Koryla, którego reżyserem był Grzegorz Węglarz. Siedmioosobowa „rodzina” aktorów obchodząca urodziny seniora rodu przeżywa różne perypetie. W spektaklu pojawiają się wątki z życia wzięte, które wplecione w sztukę teatralną śmieszą i bawią, ale też skłaniają do refleksji.

 

„To 40-minutowa sztuka, której efekt końcowy wypracowaliśmy wspólnie z aktorami podczas warsztatów. Ostatecznie spektakl przybrał formę farsy, więc było śmiesznie. Spektakl, który przedstawiliśmy w Łazach zajął pierwsze miejsce na konkursie w Chorzowie i to jest dla nas duży sukces. To był pierwszy raz, kiedy aktorzy wyjechali na konfrontacje teatralne i wygrali. Nasza praca została bardzo wysoko oceniona przez profesjonalnych aktorów, którzy na co dzień pracują w teatrach. To wyróżnienie dodało nam skrzydeł. Teraz aktorzy przychodzą na próby z podniesioną głową i chce im się jeszcze więcej” – powiedział Grzegorz Węglarz, instruktor grupy teatralnej „Apogeum” z Siewierza.

 

„Ptasie tarapaty” to tytuł kolejnego przedstawienia, które niedzielnego popołudnia z scenie w Łazach zaprezentowała grupa teatralna „Na przekór” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie. „Ptasie tarapaty” w sposób alegoryczny ukazały ludzkie przywary i namiętności. Być może któryś z ptaków z tego przedstawienia okazał się publiczności szczególnie bliski, a uknuta intryga przypomniała wydarzenie z życia. Wyreżyserowana na kanwie twórczości Jana Brzechwy przez Dorotę Zieleniec sztuka teatralna przepełniona była humorem, dowcipem i różnymi prowokacjami, które ostatecznie doprowadziły do kolorowego finału.

 

Zupełnie inny rodzaj gry aktorskiej przepełniony młodzieńczą spontanicznością, lekkością w poruszaniu się na scenie, a przy tym świadomym przekazie swoich myśli i uczuć zaprezentowała grupa teatralna „Widzimisie” działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Opowieść o chytrym lisie była bardzo dobrym sposobem przedstawienia emocji oraz różnego sposobu bycia na scenie. W takiej sztuce aktorzy mogli wykazać się wszechstronnością i kreatywnością, a jednocześnie swoją grą nabierali zaufania do indywidualnych pomysłów, które w połączeniu ze wszystkimi kreacjami dały mistrzowski efekt. Spektakl został nagrodzony podczas tegorocznego IV Wojewódzkiego Festiwalu Teatralnych Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Proscenium, który 22 marca odbył się w Siemianowickim Centrum Kultury.

 

„Wiosna w teatrze zamyka sezon i wówczas dochodzi do konfrontacji grup, co jest najlepszą formą nauki. Żadne warsztaty ani zajęcia nie są w stanie nauczyć tego, czego uczy obserwacja innego zespołu teatralnego na scenie, jego sposobu grania i użycia różnych form przekazu. Dzisiaj w Łazach wystąpiły dwie grupy, które prowadzę: młodzież z Łaz i seniorzy z Poręby. Jestem bardzo zadowolona, że mogę w pracy balansować pomiędzy tak różnymi indywidualnościami na scenie. Zaletą młodzieży jest niewątpliwie to, że mają niezaśmiecony umysł, nie ma tam żadnych naleciałości, zagają wszystko co zaproponuję i do tego są niezwykle sprawni fizycznie. I choć często roli uczą się na kolanie przed próbą, to są niezwykle kreatywni i mają mnóstwo pomysłów, które wdrażamy do spektaklu. Seniorzy są zdyscyplinowani i zawsze solidnie przygotowani, ale czekają na gotowe rozwiązania” – podsumowała przedstawienia Dorota Zieleniec, instruktor teatralny grup z Łaz i z Poręby. „Bycie instruktorem to doskonała forma spełniania siebie. Ja swoim aktorom przekazuję pomysły i mnóstwo energii, która wraca do mnie w dwójnasób. Dzięki temu ładuję akumulatory i mam siłę, fantazję i pomysły, aby iść do przodku i działać. Teatr musi być żywy, w teatrze coś się ciągle musi dziać” – podsumowuje swoją pracę Dorota Zieleniec.

 

Podczas Spotkania Zespołów Teatralnych w Łazach odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Burmistrza dla Teatru „Miraż’. Teatr, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz dziesięciolecia powstania ma na swoim koncie wiele występów, konfrontacji i nagród. „Miraż” dał się poznać w całym kraju jako ambitna i rozśpiewana grupa aktorów z Łaz, których fascynuje teatr i dla których scena jest miejscem kreowania nowych postaci, a sztuka formą przekazu myśli, uczuć i poglądów. W pełni zasłużoną nagrodę Grupie Teatralnej „Miraż” wręczył burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „Życie to teatr” poprowadził Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

 

Foto: http://moklazy.pl/index.php/galeria/category/213-zycie-to-teatr

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl