Dziś jest: 23 Grudzień 2024
Imieniny obchodzą:
Dagna, Wiktoria, Sławomir

   

Seminarium Tańców Polskich za nami

seminarium22 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbyło się Seminarium Tańców Polskich, skierowane do nauczycieli oraz instruktorów na co dzień pracujących z uczestnikami zajęć tanecznych. Podczas seminarium, omówiona została metodyka pracy z dziećmi, regulamin i zasady obowiązujące w Turniejach Tańców Polskich. Uczestnicy seminarium mieli także możliwość nauki poszczególnych kroków oraz propozycji choreografii.

 

„Uczestnicy ćwiczyli polkę, krakowiaka oraz tańce regionalne „Grozik” i „Owczarek”. Spotkanie miało również na celu przygotować nauczycieli i instruktorów do I Jurajskiego Turnieju Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej o „Złoty Parowóz”, które zaplanowano w Łazach 17 listopada” – podkreśla Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

 

Pierwsze Seminarium Taneczne w Łazach poświęcone zostało omówieniu zagadnień związanych z rolą tańca ludowego w życiu współczesnego człowieka oraz ćwiczeniu ruchu estradowego w celu prezentacji tańców polskich i regionalnych na scenie. Spotkanie z pasjonatami tańca to jeden ze sposobów promocji tańców wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli. Powrót mody na taniec jest jedynym sposobem na ratowanie ich od zapomnienia. Atrakcyjne zaprezentowanie dzieciom i młodzieży tańców z pewnością sprawi, że młode pokolenie przekona się do tego rodzaju aktywności i zabawy przez co ten rodzaj tańca wróci do łask młodego pokolenia jako forma ruchu na parkiecie.

 

Zajęcia seminaryjne podzielone zostały na dwa bloki poświęcone danym tańcom, choreografii oraz zasadom obowiązującym w Turniejach Tańców Polskich.
Zajęcia w Łazach poprowadzili uznani profesjonaliści. Jednym z nich była Katarzyna Bilska – członek Kolegium Sędziowskiego Komisji ds. Tańców Polskich, sędzia-konsultant Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej, członkini wielu komisji oceniających zespoły folklorystyczne w przeglądach i festiwalach, specjalista z regionu kujawskiego, zarazem wykładowca na warsztatach artystycznych i metodycznych dla nauczycieli i instruktorów z różnych ośrodków Polski z zakresu metodyki pracy z dziecięcym zespołem tanecznym oraz polskich tańców narodowych w formie towarzyskiej i kierownik artystyczny, organizacyjny, pedagog i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń”.
Drugą prowadzącą zajęcia osobą był Gabriel Czapla – dyplomowany instruktor tańca ludowego (dyplom Narodowego Centrum Kultury w Warszawie), w latach 2013-2017 kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie” im. Jana Mazura w Rudzie Śląskiej, choreograf etiud tanecznych opartych na tradycjach regionu śląskiego w Zespole Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, asystent koordynator projektów kulturalnych, wykładowca na seminariach, warsztatach artystycznych i metodycznych dla nauczycieli-instruktorów tańca przygotowujących do konkursu tańca śląskiego.

 

„Na 17 listopada zaplanowaliśmy w Łazach wielkie święto tańca czyli I Jurajski Turniej Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej o „Złoty Parowóz”. To pionierski pomysł Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach mający na celu prezentację umiejętności tancerzy. Turniej stanowi kolejny poziom przygody Gminy Łazy z tańcem ludowym. Gdy kilka lat temu podjęliśmy decyzję o utworzeniu Zespołu Tańca Ludowego „Niezapominajka” zdawaliśmy sobie sprawę jaki potencjał drzemie w młodych tancerzach. Dzisiaj wiemy już, że dzieci i młodzież chętnie podejmują nowe wyzwania. Pracowitość, cierpliwość i systematyczne treningi procentują już imponującymi osiągnięciami naszych par tanecznych” – podkreśla Grzegorz Piłka.

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl